Loading...

Idi u prodavnicu

Garderoba za pse: Da li je zaista potrebna i kako utiče na zdravlje vašeg ljubimca?

Psi su naši verni prijatelji, ali i članovi porodice, pa nije iznenađujuće što se sve češće postavlja pitanje: da li psima zaista treba garderoba? Da li je to samo modni trend ili realna potreba, posebno za pse koji žive u kući? Hajde da razbijemo mitove i otkrijemo istinu!

Da li ste znali da odelca za pse nisu samo zaštita od hladnoće? Iza njih se kriju i neverovatne zdravstvene koristi koje mogu smiriti anksiozne pse i pomoći im u stresnim situacijama. Ostanite sa nama do kraja i otkrijte kako jedno jednostavno odelce može postati pravi lek za vašeg ljubimca!

Da li psi koji žive u kući gube termoizolaciju?

Psi koji većinu vremena provode u toplim kućnim uslovima ne gube termoizolaciju u potpunosti, ali njihovo telo proizvodi manju količinu guste zimske dlake jer nisu izloženi hladnim vremenskim uslovima. Ovo znači da su manje prilagođeni hladnoći od pasa koji provode više vremena napolju.

Na primer, rase poput Haskija ili Malamuta prirodno su pripremljene za niske temperature i retko im treba dodatna odeća. S druge strane, rase sa kratkom ili tankom dlakom, poput Pinca, Jazavičara ili Hrta, nemaju dovoljno zaštite i često im je potrebna dodatna pomoć tokom hladnih dana.

Može li se pas razboleti ako se ne obuče?

Da, pas može postati osetljiv na hladnoću, a u određenim uslovima čak i oboleti. Evo faktora koji utiču na to:

Rasa i tip dlake
Psi sa kratkom dlakom nemaju prirodnu izolaciju i brzo gube telesnu toplotu, što ih čini podložnijim prehladama i hipotermiji.
Vremenski uslovi
Kiša, sneg i vetar dodatno povećavaju rizik od prehlade. Mokro krzno, čak i kod pasa sa gustom dlakom, gubi svoja izolaciona svojstva, što ih čini podložnijim hladnoći i nelagodnosti. Psi sa gustim krznom, poput Zlatnih Retrivera ili Haskija, mogu osećati nelagodnost kada se krzno pokvasi, jer vlaga dolazi do kože i dodatno hladi telo.
Navike psa
Psi koji provode većinu vremena u kući nisu navikli na niske temperature i teže podnose hladnoću. Iznenadni izlazak na sneg ili kišu može ih stresirati i povećati rizik od bolesti.

Kada je garderoba za pse korisna?

Garderoba nije samo modni dodatak – ona može biti praktično rešenje u mnogim situacijama:

Zimi:
Kaputići i džemperi pomažu psima sa kratkom dlakom da ostanu topli tokom šetnji.
Tokom kišnih dana:
Kišni mantili sprečavaju da pas pokisne, čime se smanjuje rizik od prehlade i prljanja. Čak i psi sa gustom dlakom će se osećati udobnije ako ostanu suvi.
Noćne šetnje:
Reflektujući prsluci povećavaju vidljivost psa i njegovu sigurnost.
Zdravstveni razlozi:
Psi koji se oporavljaju od operacije ili imaju alergije mogu nositi odeću kako bi sprečili lizanje rana ili češanje.

Kada garderoba nije potrebna?

Postoje situacije kada garderoba može biti neprijatna za psa ili čak štetna:
Psi sa gustom dlakom ne zahtevaju dodatnu izolaciju, osim u ekstremnim uslovima.
Ako pas ne voli odeću i pokušava da je skine, možda nije potrebno da ga forsirate.
Preterano oblačenje može narušiti prirodnu termoregulaciju psa, posebno kod pasa prilagođenih hladnoći.

Kako zaštititi psa od hladnoće?

Prilagodite psa vremenskim uslovima
Postepeno produžavajte vreme provedeno napolju kako bi se pas navikao na hladnoću.
Izaberite pravu garderobu
Ako je vaš pas osetljiv na hladnoću, obucite ga u praktičan kaputić ili džemper. Birajte odeću koja odgovara njegovoj veličini i omogućava slobodu kretanja.
Pratite signale psa
Ako pas drhti, pokušava da se skloni s vetra ili odbija da hoda, to je znak da mu treba dodatna zaštita.
Ograničite izlaganje ekstremnim uslovima
Kratke šetnje po lošem vremenu bolje su rešenje nego duže izlaganje hladnoći.

Garderoba kao lek: Pomoć za anksiozne pse

Odeća može biti terapijsko rešenje za anksiozne pse ili pse koji pate od straha. Posebno dizajnirana odelca ili prsluci, poput "anxiety wrap" ili "thunder shirt," koriste blagi pritisak kako bi smirili psa. Ovaj pritisak deluje umirujuće, podsećajući na efekat maženja ili zagrljaja, pružajući psu osećaj sigurnosti i smanjujući nivo stresa.

Takva garderoba posebno je korisna tokom stresnih situacija, poput oluja, vatrometa ili dolaska novih ljubimaca u dom. Na primer, ako dovodite novog psa u kuću i vaš prvi pas burno reaguje jer oseća stres i nesigurnost, možete probati jednostavno rešenje – isecite donji deo nogavice starih helanki i obucite ga svom psu. Ovo može značajno pomoći u smirivanju i prilagođavanju na novu situaciju. Važno je da garderoba pravilno pristaje, ne ometa kretanje i pruža psu potrebnu utehu.

Bilo da je u pitanju zaštita od hladnoće ili pomoć pri smanjenju anksioznosti, garderoba za pse ima brojne pozitivne strane. Ona nije samo praktično rešenje za vremenske uslove, već i alat koji doprinosi emocionalnom i fizičkom blagostanju vašeg ljubimca.

Šta kažu istraživanja?

Studije o ponašanju pasa pokazale su da blagi pritisak na telo ima umirujući efekat na nervni sistem pasa. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Veterinary Behavior, psi koji su nosili prsluke za smirenje pokazali su smanjenje simptoma stresa, poput drhtanja, lajanja i pokušaja skrivanja, za čak 80% tokom situacija koje izazivaju anksioznost, poput glasnih zvukova ili nepoznatih ljudi.

Omotač za smirenje anksioznosti kod pasa - Anxiety Wrap

Jedan od najprirodnijih načina za ublažavanje anksioznosti (kod pasa i ljudi) jeste primena blagog pritiska na telo. Fizički kontakt sa psom – maženje i nežno dodirivanje tela – izaziva efekat opuštanja.

Započnite tako što ćete staviti sredinu zavoja preko grudnog koša vašeg psa. Zatim zavežite zavoj prema gore i oko tela psa, prekrstite ga preko ramena. Nakon toga, omotajte krajeve ispod stomaka i vratite ih gore preko leđa. Učvrstite krajeve tako što ćete ih zalepiti za zavoj ili zavezati preko leđa vašeg psa.

Thundershirt - Prsluk za smirenje anksioznosti

Konačno, prirodno rešenje za anksioznost kod pasa zbog razdvajanja, strah od glasnih zvukova i putovanja. Ublažite simptome anksioznosti prirodnim putem uz Thundershirt.

Dokazani metod koji poboljšava simptome anksioznosti kod kućnih ljubimaca. Koristi blagi pritisak kako bi umirio vašeg psa, primenjujući konstantan pritisak koji pomaže većini pasa da se smire kada su anksiozni, uplašeni ili previše uzbuđeni. Ovo vodi ka ublažavanju:

Drhtanja, Sakrivanja ili naglog bežanja, Lajanja i ubrzanog disanja, Lizanja i griženja

Za razliku od lekova, vaš pas neće biti sediran, neće rizikovati neželjene nuspojave poput oštećenja jetre ili bubrega. Bilo da imate psa iz prihvatilišta ili novog šteneta, Thundershirt zaista može poboljšati život vašeg psa – i vaš.

Napravite sami kod kuće

Isecite rupe za sve četiri noge na donjem delu helanki.

Kada oblačite psa, odelce treba da ga lagano pritisne, ali nikako previše – cilj je da pružite blagi pritisak koji smiruje psa.

Ovaj trik sa helankama nije samo koristan za anksioznost! Preporučuje se i nakon sterilizacije psa. Ponesite helankice kod veterinara kako bi ih odmah obukli vašem ljubimcu nakon operacije. Na taj način stomak ostaje zaštićen, zategnut, a pas neće moći da liže ranu.

Saveti:

Napravite nekoliko ovakvih odelca kako biste ih mogli menjati dok se jedna pere.
Koristite rastegljive i udobne helanke kako biste osigurali prijatnost vašem psu.

Pogledajte i ove postove