Loading...

Idi u prodavnicu

Psi i deca: Kako izgraditi dobar odnos?

Saveti za uvođenje psa u porodicu sa decom i kako osigurati sigurnu interakciju.

Znajte da je pas vaša odgovornost, ne uzimate psa za dete kao igračku

Pas nije igračka, već živo biće koje zahteva pažnju, brigu i ljubav. Iako je divno što dete i pas mogu zajedno odrastati, važno je da znate da je pas velika odgovornost. Kao vlasnik, vi ste odgovorni za njegovu dobrobit, pa je ključno da budete spremni na sve izazove koje donosi briga o psu.

Postavite granice i pravila: Važno je da deca razumeju kako treba da se ponašaju prema psu. Naučite ih da ne povlače psa za rep, uši ili krzno, kao i da ne smetaju psu dok jede ili spava. Takođe, obavezno postavite pravila za psa – neka zna gde su granice igre i interakcije, posebno kada je dete prisutno.

Nadzor je ključan: U početku, nikada ne ostavljajte dete i psa bez nadzora. Iako pas može biti prijateljski nastrojen, deca mogu nenamerno provocirati psa, što može dovesti do neželjenih situacija. Biti prisutan tokom interakcije omogućava vam da reagujete na vreme i da korigujete ponašanje, kako psa, tako i deteta.

Nikako detetu ne davati povodac da samo šeta psa: Važno je da odrasli uvek budu odgovorni za šetnju psa. Detetu ne treba davati povodac da samo šeta psa, jer se može dogoditi da naiđe drugi pas, a nikada ne znate kako će reagovati. Odrasla osoba treba biti prisutna i spremna da preuzme kontrolu u takvim situacijama kako bi zaštitila dete i psa. Kada traži ili plače objasnite mu da zajedno morate da držite povodac. Ili nabavite manji povodac pa zakačite kao dodatak da dete ima osećaj da ga samo šeta.

Obuka i socijalizacija: Ako je pas još uvek štene, obuka je ključna za pravilno ponašanje. Pored osnovnih komandi poput „sedi“ i „dođi“, naučite psa kako da se ponaša u prisustvu dece. Socijalizacija je takođe važna – vodite psa na različita mesta i upoznajte ga sa raznim situacijama kako bi postao uravnotežen i stabilan u prisustvu dece.

Naučite decu govor tela psa: Važno je da deca razumeju osnovne signale koje pas šalje svojim telom. Naučite ih da prepoznaju kada je pas srećan, opušten ili uznemiren. Ako pas pokazuje znake stresa, kao što su povlačenje ušiju unazad, uvijanje repa ili režanje, dete treba da zna da se povuče i da psu da prostora.

Pružite prostoru psu za odmor: Svi psi trebaju mesto gde mogu da se povuku i odmore. Uverite se da vaš pas ima prostor gde može biti sam kada mu je potreban mir. Objasnite deci da ne smetaju psu kada je u svom prostoru za odmor.

Pohvalite i nagradite pozitivno ponašanje Kada pas i dete imaju pozitivnu interakciju, obavezno ih oboje pohvalite. Nagrađivanje psa za dobro ponašanje može pomoći u jačanju pozitivnih odnosa, dok će deca učiti kako da pravilno komuniciraju sa životinjom.

Postepeno uvodite odgovornosti: Kako dete raste, možete mu postepeno davati male zadatke u vezi sa brigom o psu, poput punjenja činije sa hranom ili pomaganja u šetnji. Ovo ne samo da će ojačati njihovu vezu, već će i učiti dete odgovornosti.

Kako psi prepoznaju razliku između dece i odraslih?

Psi su veoma osetljivi na fizičke razlike između ljudi. Deca su manja, imaju drugačiji glas, drugačiji način kretanja i često su nepredvidiva u svojim pokretima. Psi brzo prepoznaju ove razlike i instinktivno se prilagođavaju. Na primer, mnogi psi postaju nežniji i pažljiviji kada su u blizini male dece.

Psi takođe intuitivno osećaju da su deca osetljivija i ranjivija u poređenju sa odraslima. Ovo može dovesti do povećane brige i zaštitničkog ponašanja kod pasa, posebno kod pasmina koje su poznate po svom lojalnom i zaštitničkom instinktu.

Dali je opasno da pas poliže dete?

Lizanje psa može biti više od običnog znaka naklonosti – to može doprineti jačanju imuniteta vašeg deteta! Kada pas poliže dete, dete dolazi u kontakt sa mikroorganizmima koji mogu stimulisati njihov imunološki sistem. Na taj način, dete postepeno razvija otpornost na različite bakterije i viruse iz okoline. Naravno, sve u umerenim količinama i uz osnovne higijenske mere, jer kontakt sa psom može pomoći detetu da izgradi snažniji imunitet i istovremeno stvori dublju vezu sa svojim ljubimcem.

Ako je pas zdrav, redovno vakcinisan, očišćen od parazita i pravilno negovan, rizik od prenošenja zaraze je minimalan. Redovna higijena deteta: umivanje pranje ruku ... je isto bitna.

Pogledajte i ove postove